Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi uydu sistemi; yaşam merkezlerinin hd, dijital, 4K ultra hd uydu yayınlarından toplu olarak faydalanmaları için tek bir merkeze kurulan ve bu merkezden her bir dairenin yayın almasını sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler bir nevi çanak kirliliğinin önüne geçmektedir.

Merkezi uydu sistemlerinde dijital uydu alıcısı bulunan her daire TÜRKSAT uydusundan yayın yapan 250’den fazla olan Türk kanalını izleme imkanına sahiptir. Bunun yanında ayrıca Hotbırd uydusundan yayın yapan pek çok yabancı kanalı üstün dijital görüntü imkanı ve ses kalitesinde seyredilebilmektedir. Şifreli yayınlar haricinde bu yayınların her biri ücret ödenmeden seyredilebilmektedir.

Merkezi uydu sistemi kullanımı öncesi belli başlı işlemlerin yerine getirilmesi ve kontrollerin sağlanması gerekmektedir. Bu sistemlerde öncelikle kanal ayarlamaları yapılmaktadır.

Kanal ayarlamada merkezi uydu sistemi TV bağlantısı yaparken bireysel uydu sisteminden farklı olarak diseqc ayarlarının yapılması oldukça önemlidir. Kanal ayarlamaları yapılmadığı takdirde uydu alıcısına sinyal ulaşmayacağı için kanal arama yapılsa bile sinyal olmayacağı için kanalları bulamazsınız.

Merkezi uydu sistemi nasıl kurulur diye merak edecek olursanız öncelikle bu sistem için kurulum yapacak olan firma ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise merkezi uydu sistemi yetkili servisi tarafından sisteme uydun olan kablolama ve çanak anten kurulumu yapılmaktadır.

.

Merkezi Uydu Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi uydu sistemi çalışma prensibine bakacak olursak öncelikle bu sistemde yer alan ekipmanlar çanak anten, santral (Lnb), tv uydusu kablosu, uydu santrali ve sat prizdir.

Uydudan gelen verici dalgaları değişik çapta ve boyutlarda olan çanak anten tarafından Lnb’ye iletilmektedir. Santral Lnb, uydudan çanak antene gelen verici dalgalarını toplayarak uydu sinyalini merkezi uydu santraline, sinyali taşıma görevini üstelenen tv uydu kablosu ile ulaştırmaktadır.

Sonrasında ise antenden gelen sinyaller uydu santralinde toplanmakta ve dairelerin her birine tv uydu kablosu yardımıyla ayrı ayrı sinyal yollamaktadır. Bu sayede de her daire santralden sat prize bağlanmış olan kablo ile aldığı sinyal sayesinde birbirinden bağımsız olarak uydu yayınlarını izleyebilmektedir. 

Merkezi Uydu Sisteminin Kullanım Alanı Nedir?

Merkezi uydu sistemleri tv kurumları günümüzde hemen hemen her alanda kullanılmakta olan ve yaşantımız içerisinde olmazsa olmaz sistemlerden biridir. Bu sistemlere toplu yaşam alanlarının yer aldığı her alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle site, apartman, otel ve iş yerleri merkezi uydu sistemlerini yoğun olarak kullanmaktadır. 

Merkezi uydu sisteminin en büyük avantajı her kullanıcı için ayrı bir çanak anten ve Inb maliyetine katlanmaktansa gelen yayınlar merkezi bir yerde toplanarak kullanıcılara sunulması daha ekonomik ve estetik bir görüntü olmasını sağlamaktadır